Newsroom na weekend: X Dzień Ochrony Danych Osobowych
Newsroom na weekend: X Dzień Ochrony Danych Osobowych

Newsroom na weekend: X Dzień Ochrony Danych Osobowych

Opublikowany

Każda osoba korzystająca z portali społecznościowych, bezpłatnej poczty online, czy regularnie robiąca zakupy w sieci była pytana o dane osobowe, dzięki którym w ogóle mogliśmy założyć konto czy liczyć na rabaty, dopasowaną propozycję usług czy produktów. Jednak dane na swój temat udostępniamy często w sposób nieświadomy i nierozważny.

Nasze dane i wizerunek oraz sposób, w jaki nimi zarządzamy staje się coraz istotniejszym elementem naszej cyfrowej rzeczywistości i ma wpływ nie tylko na to, jak postrzegani przez otoczenie i kto oraz ile wie na nasz temat. To również bardzo ważny element wpływający na nasze bezpieczeństwo i komfort korzystania z sieci.
W obchodzonym dzisiaj X Dniu Ochrony Danych Osobowych chciałabym przypomnieć podstawowe zasady, dzięki którym nasz wizerunek i dane będą bezpieczniejsze. Źródłem wielu kłopotów wynikających z użytkowania internetu jest to, że użytkownicy – często nieświadomie – zbyt chętne dzielą się swoją prywatnością. Nie zawsze wiedzą, jak nią zarządzać. Kluczowe jest zrozumienie zasad, na jakich udostępniamy nasze dane, kiedy i komu je przekazujemy, w jakich sytuacjach nie należy tego robić i jak wycofać swoją zgodę na udostępnianie danych.
Warto bliżej poznać temat i zrozumieć mechanizmy, na jakich opiera się cyfrowa gospodarka. Dzisiaj, w cyfrowej rzeczywistości, nasze dane są rodzajem waluty. Poprzez ich udostępnianie tak naprawdę płacimy za treści, rabaty, profilowane oferty itp., które otrzymujemy. Takie rozwiązanie ma dobre strony: dzięki informacjom o nas oferta, którą otrzymujemy jest sprofilowana, nie zasypuje nas spam niepotrzebnych informacji i reklam. Dzięki temu możemy również oszczędzać cenny czas i pieniądze, korzystając np. z rabatów i limitowanych propozycji wyprzedażowych. Z drugiej strony może to rodzić problemy, jeśli nasze dane dostaną się w niepowołane ręce. Odpowiednie zarządzanie prywatnością to zatem jedna z najważniejszych spraw, o których trzeba pamiętać, będąc online. Zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych każdemu z nas przysługuje prawo do kontroli swoich danych przetwarzanych przez inne podmioty.
Jeśli nasze dane są nieaktualne lub nieprawdziwe albo zostały zebrane niezgodnie z prawem, możemy zażądać ich uaktualnienia lub zaprzestania przetwarzania. Także wtedy, kiedy zmieniliśmy zdanie i nie chcemy już by ktoś je przetwarzał. Obowiązujące przepisy dają nam taką możliwość.
Oznacza to, że jeżeli zostawiliśmy w formularzu numer swojego telefonu wskazując, że robimy to wyłączenie w celu komunikowania się w temacie np. naszego zamówienia, inne wykorzystywanie numeru telefonu będzie niezgodne z prawem i możemy zażądać, aby firma usunęła nasz numer z bazy.
Wiele działań zwiększających świadomość internautów w zakresie ochrony danych i wizerunku prowadzą firmy, organizacje pozarządowe i urzędy. Dobrym tego przykładem jest projekt skierowany do najmłodszych – realizowany przez GIODO projekt edukacyjny dla szkół „Twoje dane – Twoja sprawa”.
Dzień Ochrony Danych Osobowych to święto internautów – przypomina nam, że korzystanie z internetu pod warunkiem właściwego zarządzania naszą prywatnością, oznacza nieograniczony dostęp do większego, ciekawszego i bardziej inspirującego świata.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.