Amerykańska Akademia Filmowa ogłosiła nominacje do Oscarów 2016
Amerykańska Akademia Filmowa ogłosiła nominacje do Oscarów 2016

Amerykańska Akademia Filmowa ogłosiła nominacje do Oscarów 2016

Opublikowany

Czy tegoroczna ceremonia wręczenia Oscarów czymś nas zaskoczy? Sprawdzimy to już 28 lutego. A na razie możemy zacząć obstawiać zwycięzców, bo Akademia Filmowa ogłosiła właśnie nominowanych.

Nagroda Akademii, czyli Oscar to niewątpliwie najpopularniejsza nagroda filmowa. Znawcy kina zżymają się często na werdykty członków Akademii, przerzucając się choćby tytułami wybitnych filmów, które pominięto  („Obywatel Kane”, „Czas Apokalipsy”, „Pulp Fiction” czy „Tajemnica Brokeback Mountain”), nie zmienia to jednak faktu, że towarzyszący Gali blichtr potrafi oszołomić, a zwycięzcy mogą najczęściej liczyć na to, że złota statuetka będzie dla nich przepustką do dalszej zawrotnej kariery.
Tegoroczne nominacje nie bardzo dziwią. Wśród ósemki startującej o tytuł najlepszego filmu roku znalazła się oczywiście „Zjawa” Alejandra Gonzaleza Iñárritu, który już za ten film (i za jego reżyserię) zgarnął Złote Globy. Iñárritu jest laureatem zeszłorocznego Oscara za „Birdmana”, ale nie wykluczone, że powtórzy sukces. Poza tym o tytuł najlepszego filmu powalczą: „Spotlight”, „Mad Max: Na drodze gniewu”, doskonały „The Big Short”, „Most szpiegów”, „Brooklyn”, „Pokój” i „Marsjanin” wybitnego skądinąd reżysera Ridleya Scotta.
A skoro o reżyserii mowa, to poza Iñárritu startują George Miller („Mad Max: Na drodze gniewu”), Tom McCarthy („Spotlight”), Adam McKay („The Big Short”) i Lenny Abrahamson („Room”).
Wydaje się, że w tym roku nadejdzie w końcu czas na Oscara za rolę męską dla Leonarda DiCaprio (znowu „Zjawa”), który dotychczas był skutecznie pomijany w ostatecznych werdyktach, choć prawdziwą konkurencją jest Michael Fassbender („Steve Jobs”) czy zeszłoroczny laureat Eddie Redmayne („Dziewczyna z portretu”). Na pewno nie zagrozi mu za to Matt Damon („Marsjanin”). W tej kategorii startuje jeszcze Bryan Cranston („Trumbo”).
Swojego Oscara może się doczekać też w tym roku Sylwester Stallone („Creed: Narodziny legendy”) w kategorii najlepszego aktora drugoplanowego. Aktor wraca tu do swojej kultowej roli Rocky’ego Balboa. Wbrew oczekiwaniom fanów najnowszych „Gwiezdnych Wojen” nominacji za rolę drugoplanową nie otrzymał za to inny weteran kina, wracający do roli sprzed lat – Harrison Ford, który w zeszłym roku zabłysnął też m.in. rolą w filmie „Wiek Adaline”.
Wśród aktorek szanse są bardziej wyrównane: Brie Larson („Pokój”), Saoirse Ronan („Brooklyn”), Cate Blanchett („Carol”), Jennifer Lawrence („Joy”) i Charlotte Rampling („45 Years”). Złote Globy dostały Brie Larson i Jennifer Lawrence (odpowiednio w kategorii drama i komedia), ale moim zdaniem realne szanse ma też Charlotte Rampling.
Dziwi brak nominacji dla „Nienawistnej Ósemki” Tarantino najważniejszych kategoriach, film ten powalczy za to w kategorii najlepszej aktorki drugoplanowej dla Jennifer Jason Leigh.
Nie ma też wśród nominacji polskich filmów – najwyraźniej rok temu wyczerpaliśmy pulę. Wśród filmów nieanglojęzycznych faworytem pozostaje za to węgierski „Syn Szawła”, kameralny dramat rozgrywający się w hitlerowskim obozie zagłady Auschwitz.

Oscarowy filmy w UPC

A jeśli nie możecie się doczekać oscarowych emocji, to zajrzyjcie do UPC NA ŻĄDANIE, gdzie znajdziecie m.in. takie hity jak „Mad Max: Na drodze gniewu”, nominowaną w kategorii najlepszego filmu dokumentalnego „Amy”,  oraz „Sicario” (tegoroczne nominacje za najlepszą muzykę, zdjęcia i montaż dźwięku), „„Straight Outta Compton” (niminacja za najlepszy scenariusz oryginalny) czy „Praktykant” z dwukrotnym laureatem nagrody Akademii – Robertem de Niro.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Powiązane artykuły
UPC Polska poszerza swoją ofertę telewizyjnej rozrywki o kanał Epic Drama

temu

UPC Polska wzbogaca swoje portfolio programów o Epic Drama – kanał oferujący krajowej publiczności dostęp do największych współczesnych produkcji kostiumowych. Nowy kanał będzie dostępny w pakiecie Max od 12 czerwca br. Dodatkowo, zostanie promocyjnie udostępniony abonen
To był GigaDay w UPC Polska!

temu

To był GigaDay w UPC Polska – pokazaliśmy możliwości naszej światłowodowej sieci i rozpędziliśmy nasz Internet do blisko 2 Gbps, przygotowując się do wprowadzenia w tym roku gigabitowego Internetu światłowodowego oraz urządzeń zapewniających najlepsze WiFi w domu. Przeży
UPC Polska dołącza do swojej oferty boostery – urządzenia do zwiększania zasięgu WiFi w dużym mieszkaniu i domu

temu

Do portfolio produktów UPC Polska dołączyły WiFi Boosters – urządzenia zapewniające jeszcze lepszy dostęp do sieci internetowej oraz szybkie i niezawodne bezprzewodowe łącze internetowe WiFi na wielu urządzeniach jednocześnie. Boostery dedykowane są zwłaszcza klientom mieszkającym w dużych mieszkaniach i domach jednorodzinnych, w których zasięg WiFi klasycznego modemu bywa niewystarczający z powodu dużej liczby pomieszczeń oraz przeszkód na drodze sygnału (takich jak grube ściany). Urządzenia dostępne są w pakietach UPC z Premium Internetem opartym na światłowodzie do 500 Mb/s oraz cyfrową telewizją.
Gala KSW 44 z gdańskiej Ergo Areny na żywo w UPC Polska

temu

Już w sobotę, 9 czerwca br, klienci UPC Polska będą mogli obejrzeć na żywo, w systemie pay-per-view, zmagania zawodników MMA. Widzowie gali zobaczą aż 9 pojedynków. Głównym punktem programu będzie walka najsilniejszego człowieka na świecie, Mariusza Pudzianowskiego z najdłużej panującym mistrzem wagi ciężkiej w historii KSW, Karolem Bedorfem. Transmisja z wydarzenia nadawana będzie w jakości HD.

Severina Pascu z Liberty Global: Rynek musi się konsolidować

Konsolidacje dają efekt skali, w ostatecznym rozrachunku wpływają na to, że klient otrzymuje lepszą ofertę – mówi w wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej” Severina Pascu, dyrektor zarządzajaca Liberty Global w Europie Środkowej i Wschodniej.