Razem dla lepszego Internetu – Dzień Bezpiecznego Internetu 2017
Razem dla lepszego Internetu – Dzień Bezpiecznego Internetu 2017

Razem dla lepszego Internetu – Dzień Bezpiecznego Internetu 2017

Opublikowany

W UPC wierzymy, że Internet to jeden z najważniejszych wynalazków ludzkości, który skutecznie wspiera rozwój i naukę najmłodszych, a dla wielu dorosłych stanowi niezbędne narzędzie pracy. Jednocześnie rozumiemy, że to na nas, dorosłych użytkownikach, spoczywa odpowiedzialność za zapewnienie bezpieczeństwa online i promowanie dobrych praktyk postępowania w sieci.

Od wielu lat jesteśmy zaangażowani w inicjatywy związane z Dniem Bezpiecznego Internetu, który w tym roku obchodzimy 7 lutego pod hasłem „Razem zmieniamy internet na lepsze”. Będąc partnerem obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu dzielimy się wiedzą i wzmacniamy wśród naszych klientów postawy odpowiedzialnego korzystania z Internetu. Każdy dorosły powinien mieć świadomość odpowiedzialności za cyber-bezpieczeństwo zarówno w pracy, jak i w domu.
Jako pracownicy – niezależenie od umiejscowienia w strukturze organizacji – jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo informacji oraz ochronę danych i aktywów firmy. Proste nawyki wspomogą Ci w codziennej pracy:
 • Zawsze zostawiaj „pusty ekran, puste biurko”, gdy opuszczasz swoje biurko lub gdy nie korzystasz ze swojego urządzenia mobilnego. Zadbaj o zablokowanie swojego urządzenia (komputera stacjonarnego, laptopa lub urządzenia mobilnego), gdy jesteś z dala od biurka, nawet jeśli trwa to tylko kilka minut.
 • Laptopy i urządzenia mobilne są przedłużeniem miejsca pracy i w związku z tym należy dbać o ich bezpieczeństwo; zawsze trzymaj je w pobliżu.
 • Jeśli jesteś poza biurem, nie zostawiaj swojego laptopa lub urządzenia mobilnego bez nadzoru, np. gdy idziesz coś zjeść, ani nie zostawiaj urządzenia na widoku w samochodzie, gdy idziesz do sklepu.
 • Uniwersalne zasady bezpieczeństwa w sieci dotyczą przede wszystkim haseł. Każdy je posiada i wszyscy mamy ich co najmniej kilka, zarówno w pracy, jak i w użytku domowym.
Hasła są wykorzystywane do praktycznie wszystkiego, co robimy w Internecie. Hasła zabezpieczają naszą tożsamość na portalach społecznościowych, w bankowości elektronicznej, na kontach e-mail oraz w wielu innych miejscach.
Hasła są pierwszą linią ochrony, więc szczególnie ważne jest, by nie mogły być łatwe do złamania. Regularna zmiana hasła lub spełnianie odpowiednich kryteriów w zakresie ich tworzenia mogą być czasem frustrujące, ale jest to niezbędne, by Twoje dane były przechowywane w sposób bezpieczny.
Najlepsze wskazówki dotyczące tworzenia bezpiecznego hasła:
 • Nie używaj oczywistych danych, do których łatwo można uzyskać dostęp, takich jak imię i nazwisko, data urodzenia, numer telefonu, itd. To tak, jakbyś zostawił swój klucz od domu pod wycieraczką.
 • Nie używaj powszechnie stosowanych haseł (qwerty; 12345), imion czy słowa „Hasło”. Zapomnij o pozostawianiu klucza pod wycieraczką — to jak pozostawienie głównych drzwi szeroko otwartych.
 • Nie używaj oczywistych „faktycznych” słów, nawet, jeśli zamienisz „e” na „3” lub napiszesz je od tyłu, mogą zostać złamane w kilka sekund.
 • Twórz długie hasła i stosuj kombinację liter, cyfr i symboli. Obecnie dobrą praktyką jest tworzenie haseł składających się z przynajmniej ośmiu znaków.
 • Nie używaj tego samego hasła do wielu kont. Jeśli któreś zostanie złamane, wówczas wszystkie konta będą zagrożone.
 • Spróbuj utworzyć hasło na podstawie frazy, zastępując ją liczbami i symbolami. Weź np. frazę: „Szybki rudy lis przeskoczył nad leniwym brązowym psem”. Weź pierwszą literę każdego słowa i masz gotowe hasło = srlpnlbp. Teraz zastąp niektóre litery cyframi i symbolami: srl*(lb3.
 • Korzystaj z menedżera haseł online. Jeżeli korzystanie z frazy dla każdego hasła wydaje się ciężkie do zapamiętania, spróbuj pamiętać tylko jedno hasło do zabezpieczonej aplikacji, która będzie generować i zapisywać skomplikowane hasła dla wszystkich systemów, których używasz.
Te same zasady z powodzeniem możesz przekazać swoim dzieciom – im wcześniej je przyswoją, tym bezpieczniej będą się poruszać po Internecie. Wydrukuj je i powieś w widocznym miejscu, porozmawiaj na temat zagrożeń wynikających z nieostrożnego używania kiepskich haseł. Pamiętaj, że zmiana jest w Twoich rękach, a działając razem tworzycie lepszy Internet.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Powiązane artykuły
Wszystkie mecze Ligi Mistrzów i Ligi Europy w UPC

temu

Dążąc do stałego podnoszenia satysfakcji klientów, UPC Polska wzbogaca swoją najlepszą na rynku ofertę sportową, wprowadzając programy Polsat Sport Premium 1 i Polsat Sport Premium 2 oraz cztery serwisy pay-per-view Polsat Sport Premium. To jedyne kanały, w których będzie można oglądać wszystkie rozgrywki najlepszych klubów piłkarskich w ramach Ligi Mistrzów UEFA na żywo oraz spotkania Ligi Europy UEFA.
Rozwój oferty internetowej i inwestycje w sieć gigabitową napędzają wzrost i zwiększają satysfakcję klientów

temu

Podniesienie średniej prędkości internetu dla obecnych klientów do blisko 150 Mb/s i wprowadzenie Boosterów WiFi, dalsze inwestycje w rozwój światłowodowej sieci gigabitowej oraz rozwój oferty telewizyjnej, umocniły rynkową pozycję UPC zarówno w obszarze B2C, jak i B2B. Łączna liczba usług (RGU) wzrosła o 37 000 rok do roku, osiągając poziom 2 994 500.
Już pół miliona domów i firm w Polsce z modemem Connect Box od UPC

temu

Connect Box pojawił się w ofercie UPC dwa lata temu i od tamtej pory całkowicie zmienił doświadczenie korzystania z Internetu. Modem zyskał uznanie już ponad 500 tys. abonentów spośród ponad milionowej bazy klientów Internetu UPC Polska. To nowoczesne urządzenie, pełniące też funkcję routera, zapewnia szybkie i niezawodne połączenie z Internetem w całym domu.
Zwycięzca UPC Digital Imagination Challenge zmienia branżę medyczną

temu

Coraz częściej młodzi ludzie robią użytek z możliwości, jakie daje internet i projektują rozwiązania dla wyzwań współczesnego świata. Innowatorzy społeczni mają szansę zaistnieć i zyskać finansowanie swoich projektów dzięki dużemu partnerowi. Nieczęsto jednak korporacje wspierają inicjatywy społeczne. Inaczej było w UPC Digital Imagination Challenge. Mimo, że program organizowała globalna firma, uczestnicy mierzyli się z wyzwaniami rzeczywistości, w której żyje każdy z nas. Zwycięzca programu – FindAir, już jesienią tego roku wprowadzi na rynek swoje inteligentne urządzenie dla astmatyków, które pozwoli im jeszcze lepiej kontrolować swoją chorobę.