#upcDigitalArt: Jak stworzyć cyfrowy dźwięk?
#upcDigitalArt: Jak stworzyć cyfrowy dźwięk?

#upcDigitalArt: Jak stworzyć cyfrowy dźwięk?

Opublikowany

Muzyka elektroniczna już dawno weszła do mainstreamu, ale cyfrowa sztuka dźwięku to znacznie więcej niż syntezatory i Ableton.

W dotychczasowych artykułach z cyklu UPC Digital Art skupialiśmy się głównie na wizualnych aspektach sztuki cyfrowej. Po części wynika to z faktu, że wykorzystywanie nowych technologii do artystycznej kreacji dźwięku znacznie łagodniej wtopiło się w mainstream.
Muzyka elektroniczna została szybko zaakceptowana jako równorzędny partner muzyki akustycznej.
Cyfrowa sztuka dźwięku to nie tylko standardowe syntezatory czy oprogramowanie pokroju Abletona. Bardzo wyraźny jest nurt formalnych eksperymentów z nowymi sposobami na generowanie i przetwarzanie dźwięku. Znaczne zwiększenie dostępności elektronicznych układów DIY (takich jak Arduino) oraz oprogramowania spowodowało wysyp intrygujących instrumentów i kontrolerów muzycznych. W tym kontekście warto zwrócić uwagę na odbywający się rokrocznie w Atlancie prestiżowy konkurs The Margaret Guthman Musical Instrument Competition. Poniżej prezentujemy krótki przegląd instrumentów i kontrolerów, które zaprezentowano w różnych edycjach tego konkursu a także takich, które po prostu wpadły nam w oko i ucho.
NOMIS
NOMIS to kontroler (sequencer) pozwalający tworzyć tzw. live acty, łączące w nierozerwalny sposób dźwięk i wizualizacje. Powyżej możecie zobaczyć występ z tegorocznej edycji wspomnianego wcześniej konkursu. Jonathan Sparks został doceniony przez publiczność – jego występ, a także instrument, uznali za najlepsze.
PUSHPULL
PUSHPULL to kontroler przypominający formą mini-akordeon. Łączy analogową i cyfrową syntezę dźwięku.
ORGANUM VIVUM
Organum Vivum to ciekawe połączenie bio-artu i eksperymentu z generowaniem dźwięku. Kontrolery muzyczne mają tutaj pochodzenie organiczne – są produktem pochodzenia bakteryjnego.
DODECAUDION
Polski akcent od panGenerator. Dodecaudion to kontroler wykorzystujący 12 czujników odległości na podczerwień do generowania dźwięku. Z założenia miał przełamać barierę między performance tanecznym a grą na instrumencie, wymuszając ekspresyjne gesty u grającego.

!! KONKURS !! ‚TO FAJNIE DZIAŁA’ PRZEDŁUŻONY TERMIN NADSYŁANIA ZGŁOSZEŃ

Ruszył pierwszy konkurs UPC Digital Art, organizowany przez UPC Polska. Konkurs skierowany jest do artystów, którzy tworzą sztukę nowych mediów: ilustratorów, twórców muzyki i animacji. Zadaniem konkursowym jest przygotowanie 30-sekundowej animacji, pokazującej wybrany proces działania – np. zjawisko fizyczne, proces mechaniczny lub społeczny. Liczy się przede wszystkim innowacyjne podejście do jego zilustrowania. Dlatego uczestnicy konkursu zobowiązani są do wykorzystania szerokiej gamy dostępnych technik analogowych i cyfrowych, takich jak np. druk 3D, mapping 3D, modelowanie, papier, kodowanie generatywne itd. Podstawowym kryterium oceny prac będzie kreatywne rozwinięcie i zinterpretowanie hasła ’To fajnie działa’.
Twórcy zwycięskiej animacji zdobędą 20 tysięcy złotych, a także zapewnioną promocję swojej pracy.
W drugim etapie konkursu, który wystartuje we wrześniu, wyłonione zespoły przygotują animację zgodną z briefem. Uczestnicy podczas przygotowywania finalnego projektu będą uczestniczyć w warsztatach mentorskich z udziałem między innymi Jakuba Koźniewskiego, Radzimira Dębskiego, Pawła Janickiego oraz Andrzeja Pągowskiego.
Regulamin konkursu możecie znaleźć tutaj. Po więcej szczegółow zajrzyjcie także tutaj.Warto też śledzić wydarzenie na Facebooku, gdzie będziemy publikować najnowsze materiały związane z konkursem.
Organizator konkursu: UPC Polska
Partner kreatywny: F5
Partnerzy: Facebook, Platige Image, Sundance Channel.
Prace zbierane będą do 30.09. 2015. Finałowym wydarzeniem pilotażowej odsłony UPC Digital Art będzie gala wręczenia nagród.

Powodzenia!

Kopiuj tekst

Udostępnij

Powiązane artykuły
Wszystkie mecze Ligi Mistrzów i Ligi Europy w UPC

temu

Dążąc do stałego podnoszenia satysfakcji klientów, UPC Polska wzbogaca swoją najlepszą na rynku ofertę sportową, wprowadzając programy Polsat Sport Premium 1 i Polsat Sport Premium 2 oraz cztery serwisy pay-per-view Polsat Sport Premium. To jedyne kanały, w których będzie można oglądać wszystkie rozgrywki najlepszych klubów piłkarskich w ramach Ligi Mistrzów UEFA na żywo oraz spotkania Ligi Europy UEFA.
Rozwój oferty internetowej i inwestycje w sieć gigabitową napędzają wzrost i zwiększają satysfakcję klientów

temu

Podniesienie średniej prędkości internetu dla obecnych klientów do blisko 150 Mb/s i wprowadzenie Boosterów WiFi, dalsze inwestycje w rozwój światłowodowej sieci gigabitowej oraz rozwój oferty telewizyjnej, umocniły rynkową pozycję UPC zarówno w obszarze B2C, jak i B2B. Łączna liczba usług (RGU) wzrosła o 37 000 rok do roku, osiągając poziom 2 994 500.
Już pół miliona domów i firm w Polsce z modemem Connect Box od UPC

temu

Connect Box pojawił się w ofercie UPC dwa lata temu i od tamtej pory całkowicie zmienił doświadczenie korzystania z Internetu. Modem zyskał uznanie już ponad 500 tys. abonentów spośród ponad milionowej bazy klientów Internetu UPC Polska. To nowoczesne urządzenie, pełniące też funkcję routera, zapewnia szybkie i niezawodne połączenie z Internetem w całym domu.
Zwycięzca UPC Digital Imagination Challenge zmienia branżę medyczną

temu

Coraz częściej młodzi ludzie robią użytek z możliwości, jakie daje internet i projektują rozwiązania dla wyzwań współczesnego świata. Innowatorzy społeczni mają szansę zaistnieć i zyskać finansowanie swoich projektów dzięki dużemu partnerowi. Nieczęsto jednak korporacje wspierają inicjatywy społeczne. Inaczej było w UPC Digital Imagination Challenge. Mimo, że program organizowała globalna firma, uczestnicy mierzyli się z wyzwaniami rzeczywistości, w której żyje każdy z nas. Zwycięzca programu – FindAir, już jesienią tego roku wprowadzi na rynek swoje inteligentne urządzenie dla astmatyków, które pozwoli im jeszcze lepiej kontrolować swoją chorobę.