Newsroom na weekend: Dziś wszystko jest cyfrową sztuką
Newsroom na weekend: Dziś wszystko jest cyfrową sztuką

Newsroom na weekend: Dziś wszystko jest cyfrową sztuką

Opublikowany

Cyfrowa sztuka otacza nas ze wszystkich stron, całkowicie wypierając jej analogowe odpowiedniki. Nie wierzycie? To przeczytajcie, dlaczego tak się dzieje.

Rozpoczynając cykl tekstów poświęconych sztuce cyfrowej, naturalne wydaje się pytanie o jej definicję. Ale czy w XXI wieku ma to właściwie sens? Dziś wszystko jest sztuką i wszystko jest cyfrowe. Mamy z nią styczność niemal wyłącznie przy użyciu cyfrowych monitorów. To tak, jakby zapytać jaskiniowca o definicję obrazków na ścianie jego pieczary.
Nawet jeśli dane dzieło powstało bez użycia komputera, to dla większości odbiorców istnieje ono głównie w formie elektronicznej dokumentacji – odpowiednio skadrowanego i wyretuszowanego zdjęcia czy umiejętnie zmontowanego filmu, nie mówiąc już o interaktywnym 3D.

Na końcu więc zupełnie bez znaczenia jest to, czy dany obiekt został pieczołowicie wykuty z marmuru, czy od samego początku nie był niczym innym niż zbiorem danych.

Postmodernista Jean Baudrillard takie oddzielanie się przedstawienia symbolicznego od rzeczywistości określa mianem tworzenia symulakr-wirtualnych bytów, które stają się autonomiczne i w pewnym sensie zastępują rzeczywistość.
Wystarczy rzucić okiem na prezentacje projektów CI (corporate identity) na behance.net – ile z nich jest autentyczną fotografią wydrukowanych materiałów, a ile podkręcono w Photoshopie? Zamiast oglądać obiekty, stworzone przez designerów czy architektów na żywo, zadowalamy się wizualizacjami? Krytycy designu biją na alarm – często już przy fazie koncepcyjnej projektu myśli się o nim wyłącznie przez pryzmat spłaszczonej cyfrowej prezentacji. Co jednak z narzędziami – zaraz, czy naprawdę nie ma jakościowej różnicy między pędzlem a softwarem?

Wbrew temu, co zdarza się słyszeć na uczelniach z ust profesorów starszej daty, nie ma najmniejszego powodu, by cyfrowe narzędzia ekspresji uznawać za jakościowo gorsze od tych tradycyjnych.

Tego typu argumentacja miałaby tyleż sensu, co deprecjonowanie malarstwa neoklasycystycznego na rzecz sztuki średniowiecznej. Artyści neoklasycystyczni korzystali głównie z gotowych farb olejnych, a malarze ikon z tempery, samodzielnie przygotowanej z żółtek kurzych jajek i barwników. Jeśli doszukiwać się jakościowych różnic między narzędziami analogowymi a cyfrowymi, to co najwyżej na korzyść tych drugich. O ile bowiem tradycyjne narzędzia mogą stanowić jedynie przedłużenie naszych rąk, to cyfrowe mają potencjał, by być akceleratorami naszych umysłów, zdejmując jednocześnie wszelkie ograniczenia nakładane przez nasze ciała. Sztuka tworzona narzędziami cyfrowymi jest być może najbliższa jej esencji.
zdjęcie-2.jpg
Wystarczy spojrzeć na nowy nurt sztuki generatywnej, tworzonej za pomocą ‚rzeźbionych’ przez artystę algorytmów. Jendym z bardziej spektakularnych przykładów są fraktalne przestrzenie artysty o pseudonimie subBlue. Te krajobrazy nie tylko nie dawałyby się narysować – trudno je sobie w ogóle wyobrazić!
Sztuka nowych mediów pozwala także na bezprecedensową elastyczność w łączeniu dźwięku, obrazu i interakcji. Jednym z nowych mistrzów tworzenia audiowizualnych doświadczeń jest Ryoji Ikeda, który tworzy hybrydy dźwięku i obrazu.
Cyfrowe narzędzia pozwalają również na przenikanie się form rzeźbiarskich z dynamiczną animacją, tworząc współczesny nurt tzw. kinetic sculptures. Sama idea integralności formy przestrzennej i ruchu nie jest bardzo nowa – wystarczy spojrzeć na twórczość Alexandra Caldera.
Jednak dzięki cyfrowemu sterowaniu pozwala osiągać zupełnie nowe możliwości ekspresji. Do klasyki gatunku należą instalacje grupy Art+Com i jej niedawny ‚Kinetic Rain’.
Cyfrowe narzędzia pozwalają także artystom na wykorzystywanie olbrzymich zasobów danych i przedstawiania ich w wyszukanej artystycznie formie, dostarczając równocześnie możliwej do przyswojenia zwykłemu odbiorcy informacji o otaczającym go świecie. Lev Manovich, czołowy teoretyk nowych mediów, wizualizację danych uznaje za zupełnie nową formę sztuki, leżącą poza nurtem sztuki figuratywnej, ale nie przynależącą jednocześnie do tradycyjnie rozumianej sztuki abstrakcyjnej.
Od wczesnych lat 90. rewolucja cyfrowa jest zarazem zarzewiem rewolucji w sztuce. Wszelkie procesy związane z jej wytwarzaniem, obiegiem i odbiorem poddają się tej samej logice, co pozostałe dziedziny naszego życia. Sztuka absolutnie nie jest romantycznym skansenem przedcyfrowej rzeczywistości, jak sądzą niektórzy. Jak więc wygląda jej obecny, cyfrowy krajobraz? O tym dowiecie się z naszego cyklu.

Już w lipcu, startuje nowy projekt UPC Digital Art, wspierający młodych kreatywnych, którzy w swoich pracach wykorzystują technologie cyfrowe.

Autorem tekstu jest Kuba Koźniewski, kurator konkursu UPC Digital Art.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Powiązane artykuły
UPC Polska poszerza swoją ofertę telewizyjnej rozrywki o kanał Epic Drama

temu

UPC Polska wzbogaca swoje portfolio programów o Epic Drama – kanał oferujący krajowej publiczności dostęp do największych współczesnych produkcji kostiumowych. Nowy kanał będzie dostępny w pakiecie Max od 12 czerwca br. Dodatkowo, zostanie promocyjnie udostępniony abonen
To był GigaDay w UPC Polska!

temu

To był GigaDay w UPC Polska – pokazaliśmy możliwości naszej światłowodowej sieci i rozpędziliśmy nasz Internet do blisko 2 Gbps, przygotowując się do wprowadzenia w tym roku gigabitowego Internetu światłowodowego oraz urządzeń zapewniających najlepsze WiFi w domu. Przeży
UPC Polska dołącza do swojej oferty boostery – urządzenia do zwiększania zasięgu WiFi w dużym mieszkaniu i domu

temu

Do portfolio produktów UPC Polska dołączyły WiFi Boosters – urządzenia zapewniające jeszcze lepszy dostęp do sieci internetowej oraz szybkie i niezawodne bezprzewodowe łącze internetowe WiFi na wielu urządzeniach jednocześnie. Boostery dedykowane są zwłaszcza klientom mieszkającym w dużych mieszkaniach i domach jednorodzinnych, w których zasięg WiFi klasycznego modemu bywa niewystarczający z powodu dużej liczby pomieszczeń oraz przeszkód na drodze sygnału (takich jak grube ściany). Urządzenia dostępne są w pakietach UPC z Premium Internetem opartym na światłowodzie do 500 Mb/s oraz cyfrową telewizją.
Gala KSW 44 z gdańskiej Ergo Areny na żywo w UPC Polska

temu

Już w sobotę, 9 czerwca br, klienci UPC Polska będą mogli obejrzeć na żywo, w systemie pay-per-view, zmagania zawodników MMA. Widzowie gali zobaczą aż 9 pojedynków. Głównym punktem programu będzie walka najsilniejszego człowieka na świecie, Mariusza Pudzianowskiego z najdłużej panującym mistrzem wagi ciężkiej w historii KSW, Karolem Bedorfem. Transmisja z wydarzenia nadawana będzie w jakości HD.

Już 60 kanałów w jakości HD. Polsat Food Network HD w Telewizji Cyfrowej UPC

UPC Polska poszerza ofertę telewizji cyfrowej i 29 czerwca wprowadza Polsat Food Network HD. To nowy kanał, który prezentuje świeże spojrzenie na telewizję kulinarną, oferując przy tym doskonałą rozrywkę. Nowa pozycja dostępna będzie w najwyższej jakości obrazu i dźwięku w pakiecie MAX. To już 60. kanał w jakości HD.