O mobilności, Horizon TV i „Cyfrowej przyszłości Polski” podczas konferencji PIKE w Jachrance

O mobilności, Horizon TV i „Cyfrowej przyszłości Polski” podczas konferencji PIKE w Jachrance

Opublikowany

Na tegorocznej Ogólnopolskiej Konferencji Operatorów Komunikacji Elektronicznej zorganizowanej przez PIKE dominuje dyskusja o przyszłości rynku płatnej telewizji i telekomunikacji. Zebrani w hotelu Warszawianka w Jachrance przedstawiciele operatorów płatnej telewizji z całej Polski, rozmawiają o wyzwaniach i szansach, przed jakimi stoi branża zarówno w skali makro, jak i mikro. A jednym z głównych punktów programu najważniejszej konferencji branżowej była część przygotowana we współpracy z UPC Polska.

Najpierw przedstawiliśmy najważniejsze wnioski i rekomendacje raportu „Cyfrowa przyszłość Polski” przygotowanego na zlecenie UPC przez firmy doradcze Amarach Research i Deloitte. Dariusz Nachyła, reprezentujący tę ostatnią, przedstawił dane z raportu przed publicznością zgromadzoną w sali konferencyjnej hotelu Warszawianka w Jachrance. Oprócz głównych wniosków, podkreślających znaczenie cyfryzacji dla budowy innowacyjnej gospodarki, ekspert Deloitta zwrócił uwagę na rekomendacje, wśród których wymienił przede wszystkich potrzebę regulacji wspierających efektywny miks technologiczny, konieczność polityki wspierającej skalę do innowacji i pozwalającej graczom lokalnym skutecznie mierzyć się z graczami globalnymi.
Kolejnym punktem programu była dyskusja panelowa poświęcona najważniejszemu rynkowemu trendowi, czyli mobilności. Doceniające jego wagę UPC stale inwestuje w mobilność swoich usług, poczynając od takich aplikacji jak UPC TV i UPC Phone, po rozwijaną obecnie sieć darmowych hot spotów UPC Wi-Free oraz – co najważniejsze – wprowadzoną właśnie na rynek usługę Horizon TV, czyli aplikację pozwalająca na oglądanie ulubionych kanałów nawet na trzech urządzeniach mobilnych, w domu i poza domem.
Dlatego wpływ mobilności stał się jednym z głównych tematów dyskutowanych na tegorocznym PIKE. W panelu zatytułowanym „Mobilna przyszłość telewizji. Nowe potrzeby klientów, modele biznesowe, łańcuch wartości, nowy układ sił” udział wzięli najważniejsi gracze na rynku. UPC Polska reprezentował Grzegorz Esz, członek zarządu odpowiedzialny za marketing i sprzedaż. Obok niego do dyskusji zasiedli także Dominik Libicki, prezes Cyfrowego Polsatu i wiceprezes Polkomtela; Aleksander Kutela, prezes HBO Polska, ekspert rynku mediów Andrzej Zarębski; prezes zrzeszającej branżę internetową IAB Polska – Włodzimierz Schmidt; dyrektor ośrodka techniki TVP – Wiesław Łodzikowski, a także Igor Ostrowski, były wiceminister administracji i cyfryzacji, współautor strategii Polska Cyfrowa i autor ustawy implementującej dyrektywę audiowizualną, a dziś przedstawiciel największej kancelarii prawnej na rynku – Dentons.
Zaczęliśmy dość prowokacyjnie – od tego, jak brzmi dziś najważniejsze pytanie dotyczące strategii rozwoju biznesu, na które nie znają odpowiedzi szefowie firm mediowych i telekomunikacyjnych. Wszyscy zgodzili się, że trendem, który kształtował będzie rynek w najbliższych latach – potrzeby klientów oraz kształt usług – będzie mobilność. – Pytanie, na które nikt nie potrafi dziś odpowiedzieć, brzmi: kiedy stanie się on dominujący w sensie biznesowym – powiedział Dominik Libicki. Dlatego Grzegorz Esz podkreślał, że najważniejsze jest stałe budowanie wartości oferowanych usług, by klienci byli gotowi za nie zapłacić. A będą, jeśli firmy będą nadążać za rzeczywistymi potrzebami. – W naszym przypadku taką wartość tworzy uruchomiona właśnie usługa Horizon TV, która odpowiada na nowe potrzeby w zakresie konsumpcji mediów, możliwość wyboru i mobilność – dodał Grzegorz Esz. Także nadawcy – na czele z Aleksandrem Kutelą, szefem HBO – przyznali, że rynek znajduje się obecnie w fazie wypracowania optymalnego modelu biznesowego, opartego o mobilność i nowe potrzeby klientów.
Uczestnicy panelu rozmawiali także o istniejących regulacjach i ich wpłynie na układ sił rynkowych. Konkurencja globalna – choćby w postaci serwisów OTT – puka do bram, rzucając rękawicę graczom lokalnym. Czy istniejące regulacje pozwalają na efektywne i równe szanse konkurencji dla wszystkich? – Mówiąc w skrócie: nie – zaznaczył Igor Ostrowski, wyjaśniając, że gracze lokalni powinni mieć równe szanse w starciu z globalnymi. Zwłaszcza tymi – jak dodał Grzegorz Esz – którzy wykorzystują do celów biznesowych sieci operatorów, inwestujących miliony w ich rozwój, ale nie podlegają polskim regulacjom nie ponoszą choćby ciężaru inwestycyjnego. – Powiedzmy sobie szczerze: gdy unijni urzędnicy wprowadzają jakieś regulacje, w Polsce implementowane są możliwie najbardziej rygorystycznie z na niekorzyść graczy lokalnych. Dlatego gracze działający lokalnie niestety są na przegranej pozycji w starciu z globalnymi. To tak, jakbyś grali mecz w piłkę nożną, ale przeciwnika nie krępowały zasady gry, które obowiązują nas – zaznaczył szef Cyfrowego Polsatu.
Uczestnicy panelu rozmawiali także o nowych modelach biznesowych opartych na mobilności, relacjach między nadawcami a dostawcami treści, a także konsolidacji, jako sposobie na zwiększania skali do innowacji w świecie cyfrowych usług.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Powiązane artykuły
UPC Polska poszerza swoją ofertę telewizyjnej rozrywki o kanał Epic Drama

temu

UPC Polska wzbogaca swoje portfolio programów o Epic Drama – kanał oferujący krajowej publiczności dostęp do największych współczesnych produkcji kostiumowych. Nowy kanał będzie dostępny w pakiecie Max od 12 czerwca br. Dodatkowo, zostanie promocyjnie udostępniony abonen
To był GigaDay w UPC Polska!

temu

To był GigaDay w UPC Polska – pokazaliśmy możliwości naszej światłowodowej sieci i rozpędziliśmy nasz Internet do blisko 2 Gbps, przygotowując się do wprowadzenia w tym roku gigabitowego Internetu światłowodowego oraz urządzeń zapewniających najlepsze WiFi w domu. Przeży
UPC Polska dołącza do swojej oferty boostery – urządzenia do zwiększania zasięgu WiFi w dużym mieszkaniu i domu

temu

Do portfolio produktów UPC Polska dołączyły WiFi Boosters – urządzenia zapewniające jeszcze lepszy dostęp do sieci internetowej oraz szybkie i niezawodne bezprzewodowe łącze internetowe WiFi na wielu urządzeniach jednocześnie. Boostery dedykowane są zwłaszcza klientom mieszkającym w dużych mieszkaniach i domach jednorodzinnych, w których zasięg WiFi klasycznego modemu bywa niewystarczający z powodu dużej liczby pomieszczeń oraz przeszkód na drodze sygnału (takich jak grube ściany). Urządzenia dostępne są w pakietach UPC z Premium Internetem opartym na światłowodzie do 500 Mb/s oraz cyfrową telewizją.
Gala KSW 44 z gdańskiej Ergo Areny na żywo w UPC Polska

temu

Już w sobotę, 9 czerwca br, klienci UPC Polska będą mogli obejrzeć na żywo, w systemie pay-per-view, zmagania zawodników MMA. Widzowie gali zobaczą aż 9 pojedynków. Głównym punktem programu będzie walka najsilniejszego człowieka na świecie, Mariusza Pudzianowskiego z najdłużej panującym mistrzem wagi ciężkiej w historii KSW, Karolem Bedorfem. Transmisja z wydarzenia nadawana będzie w jakości HD.

Certyfikat MEF dla usług hurtowych UPC Biznes 

Jego uzyskanie wiązało się z koniecznością pokonania wielu wyzwań, ale udało się: pion usług hurtowych Liberty Global, spółki – matki UPC Polska – otrzymał certyfikat Carrier Ethernet (CE) 2.0 dla usług w technologii Ethernet oferowanych w Europie. To potwierdzenie jakości usług, które UPC Biznes oferuje na rynku operatorskim w Polsce.