Internet gigabitowych prędkości umożliwi rozwój nowych obszarów rozrywki cyfrowej - infuture hatalska foresight institute i UPC Polska prezentują raport “Giga Entertainment. Przyszłość rozrywki w dobie gigabitowego internetu, AI, IoT oraz MEC”
Internet gigabitowych prędkości umożliwi rozwój nowych obszarów rozrywki cyfrowej - infuture hatalska foresight institute i UPC Polska prezentują raport “Giga Entertainment. Przyszłość rozrywki w dobie gigabitowego internetu, AI, IoT oraz MEC”

Internet gigabitowych prędkości umożliwi rozwój nowych obszarów rozrywki cyfrowej - infuture hatalska foresight institute i UPC Polska prezentują raport “Giga Entertainment. Przyszłość rozrywki w dobie gigabitowego internetu, AI, IoT oraz MEC”

Opublikowany

Niezawodny internet gigabitowych prędkości, umożliwiający oferowanie usług wymagających szybkiego połączenia z siecią, a także rozwój nowych technologii takich jak VR, AR i AI staną się napędem dla rozwoju rozrywki cyfrowej. Dzięki nim doświadczenia użytkowników zostaną przeniesione na jeszcze wyższy poziom, m.in. dzięki pogłębieniu personalizacji i partycypacji. Według raportu “Giga Entertainment. Przyszłość rozrywki w dobie gigabitowego internetu, AI, IoT oraz MEC” opracowanego na zlecenie UPC Polska przez infuture hatalska foresight institute, cyfrowa rozrywka obejmie kolejne obszary naszego życia takie jak opieka zdrowotna, edukacja czy turystyka. Raport podsumowuje aktualne trendy i stanowi analizę wyników badania polskich internautów[1]. Aż 57% z nich oczekuje, że rozwój sieci gigabitowych spowoduje głębokie zmiany w rozrywce cyfrowej: nie tylko pod względem jakości czy sposobów korzystania, ale także w odniesieniu do nowych obszarów i form, których będziemy doświadczać dzięki digitalizacji i szybkiemu internetowi.

Badani oceniają, że superszybki, gigabitowy internet przyniesie przede wszystkim nieograniczoną możliwość wykorzystywania formatu wideo w bardzo wysokiej jakości, w dowolnym miejscu i czasie; możliwości natychmiastowego przesyłania i pobierania dużych ilości danych, takich jak pliki wideo, ale także nowe doznania, których dostarczą technologie takie jak VR czy AR. Wykorzystywane one będą nie tylko do gier komputerowych i telewizji, ale także obszarów związanych z podróżami, edukacją, relacjami międzyludzkimi czy komunikacją z innymi. Już dziś prawie połowa (43%) uczestników badania, którzy mieli styczność z rozwiązaniami AR lub VR, twierdzi, że wkrótce staną się one popularne i powszechnie używane w codziennym życiu.

Raport “Giga Entertainment. Przyszłość rozrywki w dobie gigabitowego internetu, AI, IoT oraz MEC” potwierdza, że internet gigabitowy napędza rozwój cyfrowej rozrywki i rozpoczyna erę nowych możliwości dla użytkowników. Czy to na urządzeniach stacjonarnych, czy przenośnych, w każdym miejscu i w każdej chwili, czy w usługach na żądanie i w jakości HD, superszybki internet ogrywa kluczową rolę w zapewnianiu satysfakcji klientom i przenoszeniu doświadczeń cyfrowych na wyższy poziom. W UPC mamy wszystko, co jest do tego konieczne - od światłowodowych sieci gigabitowych po pełne zaangażowanie w inwestycje pozwalające rozwijać ofertę i jakość usług, nadając nowe znaczenie rozrywce, edukacji, komunikacji i kreacji.

Robert Redeleanu, Prezes UPC Polska

Gigabitowy internet umożliwia coraz bardziej powszechne i głębsze doświadczanie nowych form rozrywki dostępnych dzięki giga aplikacjom. Te najbardziej popularne już dziś wykorzystują wirtualną i rozszerzoną rzeczywistość. Z kolei szybki rozwój obserwowany jest obecnie w sztucznej inteligencji oraz technologiach dotykowych i haptycznych, które spowodowały, że korzystanie z rozrywki powoli osiągnęło nowy poziom doświadczeń oparty na synestezji czy personalizacji oczekiwań. Gigabitowe prędkości internetu pozwalają również, aby rozrywka cyfrowa stała się bardziej inkluzywna niż kiedykolwiek dotąd – jest dostępna niezależnie od wieku, stanu zdrowia, pochodzenia czy niepełnosprawności. Autorzy raportu zaprezentowali sześć obszarów, które rozwijają się najszybciej dzięki prędkościom gigabitowym:
  • Immersive world (zanurzenie w świecie równoległym) – technologie i rozwiązania, które umożliwiają oglądanie treści wideo w tzw. zanurzeniu. Coraz większe ekrany wokół nas, wysoka jakość treści i dostępność urządzeń umożliwiają życie w dwóch światach (realnym i wirtualnym). Współcześni gracze mogą stać się częścią świata, w którym mogą prowadzić wirtualne życie. Przykładowo w tym roku, fan popularnej gry Counter-Strike zapłacił ponad 61 tysięcy dolarów (czyli ponad 204 tysiące złotych) za unikalną skórkę, która pozwala zmieniać wygląd przedmiotów w grze;
  • Human inter(net)action (interakcje międzyludzkie) – technologie haptyczne (dotykowe) – choć digitalizacja w relacjach międzyludzkich budzi wiele obaw, ma ona szansę na zrewolucjonizowanie sfery intymnych doznań człowieka. W odpowiedzi na zapotrzebowanie na doświadczenia angażujące wiele zmysłów na raz, na rynku istnieje coraz więcej rozwiązań pozwalających na odczuwanie czyjegoś dotyku pomimo braku bezpośredniego kontaktu fizycznego (takie jak aplikacja Kissenger do przesyłania wirtualnych pocałunków, która wykorzystuje wibracje wysyłane w czasie rzeczywistym);
  • Digital well-being (cyfrowe dobre samopoczucie)– technologie, które wykorzystują zmysł dotyku, umożliwią poprawę zdrowia psychicznego i samopoczucia ludzi. Dzięki wykorzystaniu rzeczywistości rozszerzonej możliwe jest budowanie pozytywnych nawyków, na przykład mycia zębów u dzieci. Wirtualna rzeczywistość wykorzystywana w aplikacjach może z kolei umożliwić medytację w wirtualnym ogrodzie Zen lub walkę z lękami i fobiami;
  • Unlimited knowledge (nieograniczone zasoby wiedzy)– rozwiązania oparte na nowych technologiach, które umożliwiają użytkownikowi zaangażowanie się w doświadczenie, stając się nowym sposobem uczenia się. Już dziś aplikacje oparte na rozszerzonej lub wirtualnej rzeczywistości pozwalają nam dotykać pierwiastków chemicznych lub spacerować po mieście sprzed 400 lat, a studentom medycyny przeprowadzać próbne operacje.
  • Digital journey (cyfrowa podróż) – technologie, które sprawią, że fizyczne ograniczenia nie będą już przeszkodą w podróżowaniu po całym świecie. Są one wykorzystywane, na przykład przez biura podróży, które – dzięki technologiom VR – są w stanie pokazać miejsce wypoczynku, które klient planuje wybrać.
  • Connected culture (zintegrowana kultura) – aplikacje, dzięki którym widz nie jest już tylko pasywnym odbiorcą, ale doświadcza kultury wszystkimi zmysłami. Dzisiejsze teatry, koncerty i opery przenoszą się ze świata rzeczywistego do wirtualnego. Doskonałym przykładem jest projekt Welsh National Opera i EWIND VR (firmy technologicznej) przedstawiający Madame Butterfly i Czarodziejski Flet w sposób umożliwiający interakcję i uczestnictwo widowni w spektaklach. Za pomocą okularów VR widzowie mogą wchodzić w interakcję ze zwierzętami, jak robił to Tamino z Czarodziejskiego Fletu, czy delektować się wykonaniem arii “Un bel dì vedremo” z Madame Butterfly.
Pobierz raport

Pobierz raport "Giga Entertainment. Przyszłość rozrywki w dobie gigabitowego internetu, AI, IoT oraz MEC"

O autorach:<br>infuture hatalska foresight institute to instytut forecastingowy, który definiuje najważniejsze trendy, opisuje je i wskazuje konsekwencje dla gospodarki, kategorii rynkowych czy konkretnych marek. Instytut powołany został przez Natalię Hatalską, jedną z najbardziej wpływowych i uznanych ekspertów w dziedzinie analizy, prognozowania i badania trendów w relacjach na styku   rynek–marka–technologia–konsument. Instytut monitoruje i analizuje wszystkie czynniki, w tym zwłaszcza technologiczne i społeczne, które mogą wywołać fundamentalne zmiany w poszczególnych kategoriach. Więcej: http://infuture.institute

O autorach:
infuture hatalska foresight institute to instytut forecastingowy, który definiuje najważniejsze trendy, opisuje je i wskazuje konsekwencje dla gospodarki, kategorii rynkowych czy konkretnych marek. Instytut powołany został przez Natalię Hatalską, jedną z najbardziej wpływowych i uznanych ekspertów w dziedzinie analizy, prognozowania i badania trendów w relacjach na styku   rynek–marka–technologia–konsument. Instytut monitoruje i analizuje wszystkie czynniki, w tym zwłaszcza technologiczne i społeczne, które mogą wywołać fundamentalne zmiany w poszczególnych kategoriach. Więcej: http://infuture.institute

[1] Badanie na zlecenie infuture hatalska foresight institute, przeprowadzone metodą CAWI przez Mobile Institute na próbie 1144 użytkowników internetu.

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

Giga Entertainment. Przyszłość rozrywki w dobie gigabitowego internetu, AI, IoT oraz MEC.pdf

pdf | 10 MB

Pobierz
Powiązane artykuły
UPC przenosi prędkość polskiego internetu na jeszcze wyższy poziom i otwiera erę gigabitową, oferując jako pierwszy ogólnopolski operator internet o prędkości 1 Gb/s

temu

UPC Polska jako pierwszy ogólnopolski operator oferuje konsumentom światłowodowy internet o prędkości 1Gb/s. Oferta będzie dostępna dla klientów w Warszawie, a już od jutra możliwe będzie zamówienie nowej usługi w przedsprzedaży. Warszawa będzie pierwszym Giga Miastem w Polsce i drugim w europejskiej sieci Liberty Global, obok niemieckiego Bochum, które skorzysta z wdrożenia tego standardu. Gigabitowe sieć i technologia jeszcze bardziej pomogą klientom UPC w pełni korzystać ze zdobyczy ery cyfrowej. Firma będzie stopniowo ogłaszać dostępność giga prędkości w innych lokalizacjach.
Zwycięzca UPC Digital Imagination Challenge zmienia branżę medyczną

temu

Coraz częściej młodzi ludzie robią użytek z możliwości, jakie daje internet i projektują rozwiązania dla wyzwań współczesnego świata. Innowatorzy społeczni mają szansę zaistnieć i zyskać finansowanie swoich projektów dzięki dużemu partnerowi. Nieczęsto jednak korporacje wspierają inicjatywy społeczne. Inaczej było w UPC Digital Imagination Challenge. Mimo, że program organizowała globalna firma, uczestnicy mierzyli się z wyzwaniami rzeczywistości, w której żyje każdy z nas. Zwycięzca programu – FindAir, już jesienią tego roku wprowadzi na rynek swoje inteligentne urządzenie dla astmatyków, które pozwoli im jeszcze lepiej kontrolować swoją chorobę.
10 tys. dolarów do wygrania w programie Adaptive Power Challenge, organizowanym przez Liberty Global. Zgłoszenia jeszcze do 29 czerwca

temu

Liberty Global w Adaptive Power Challenge zaprasza do zgłaszania rozwiązań, które odpowiadają na największe wyzwania energetyczne branży kablowej i dostawców usług szerokopasmowych. Program dedykowany jest przedsiębiorstwom, startupom, naukowcom i studentom. Zwycięzcy w
UPC Polska kontynuuje inwestycje w budowę sieci światłowodowej pozwalającej na wprowadzenie gigabitowych prędkości dla polskich klientów

temu

Warszawa, 14.05.2018 r.: Dostęp do gigabitowej sieci przyszłości wsparty innowacyjnymi rozwiązaniami cyfrowymi – modemem Connect Box, systemem Smart WiFi wraz z Boosterami oraz aplikacją Connect App – zapewni klientom jeszcze lepszą jakość internetu w domu i nowe możliwości korzystania z cyfrowej rozrywki i komunikacji od UPC.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.