Temat cyberprzestępczości nie bez powodu coraz częściej pojawia się w przestrzeni medialnej – przestępstwa w sieci pociągają za sobą wielomilionowe straty w biznesie, a także stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa państwowego. W związku ze stale rosnącą cyfryzacją życia codziennego, cyberprzestępstwa są sporym zagrożeniem również dla jednostek. Żeby się przed nimi skutecznie bronić, warto stale poszerzać wiedzę na ich temat. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się jakie przestępstwa są najpopularniejsze w sieci oraz jak się przed nimi bronić.
Ważnym aspektem walki z cyberprzestępczością jest stałe podnoszenie świadomości społeczeństwa na temat zagrożeń w sieci. Ten punkt świetnie realizują instytucje i organizacje pozarządowe – zarówno na szczeblu krajowym, jak i międzynarodowym. Już od kilku lat z inicjatywy Komisji Europejskiej październik został ogłoszony Europejskim Miesiącem Cyberprzestępczości. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem: „Zastanów się, zanim klikniesz”.
Czym jest cyberprzestępczość?
Cyberprzestępczość jest bardzo szerokim i pojemnym terminem, obejmującym ogół działalności przestępczej prowadzonej w internecie bądź wykorzystującej systemy informatyczne. Stanowi ona zagrożenie dla wszystkich – jednostek, firm, a nawet całych państw. Co roku przynosi wielomilionowe straty, sporo ludzi traci przez nią majątki, a przedsiębiorstwa zaufanie klientów i kontrahentów. Jakie rodzaje cyberprzestępczości są najpopularniejsze?
Phishing
Phishing jest obecnie jednym z najpopularniejszych typów cyberprzestępczości. Jest to bardzo przebiegła metoda, której celem jest nakłonienie nas do ujawnienia tak cennych informacji, jak np. numer karty kredytowej, konta bankowego czy też numeru ubezpieczenia. Cyberoszuści najczęściej wysyłają wiadomości e-mail, które wyglądają bardzo wiarygodnie – łudząco przypominają te, które wysyłają nam np. banki czy instytucje państwowe. Tego typu wiadomości często zawierają odnośnik do fałszywej strony, która również bardzo przypomina oryginalną i bardzo dobrze znaną nam stronę (zazwyczaj różnią się one detalami). Wówczas podajemy tam swój identyfikator i hasło, np. do bankowości online, co następnie wykorzystują oszuści, okradając nas ze wszystkich oszczędności. Jak chronić się przed phishingiem? Dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z dobrych i sprawdzonych rozwiązań takich jak np. pakiet bezpieczeństwa UPC Biznes, który chroni nas przed różnymi zagrożeniami płynącymi z sieci.
Malware
Malware (a właściwie malicious software) jest to szkodliwy typ oprogramowania, którego celem jest uzyskanie dostępu do urządzenia, a co za tym idzie wszystkich danych na nim zgromadzonych, bez wiedzy użytkownika. Służy ono m.in. do kradzieży intelektualnej. Może to zdumiewać, ale Malware zazwyczaj pobieramy sami na nasz komputer, tablet czy telefon. W jaki sposób? Najczęściej poprzez pobieranie z niewiarygodnych źródeł gier, filmów, programów czy plików muzycznych. Jednym ze objawów tego, że nasze urządzenie zostało zainfekowane przez Malware, jest to, że nagle zaczyna ono działać bardzo wolno. Oprócz tego może częściej się zawieszać oraz mogą wyskakiwać niechciane okna. Malware można usunąć za pomocą dobrego programu antywirusowego, który nie powinien mieć także większego problemu z jego wykryciem.
Skimming
Skimming jest jednym z najpopularniejszych, a zarazem najpoważniejszych przestępstw dotyczących bankowości online. Polega ono na kradzieży danych zapisanych na karcie płatniczej poprzez kopiowanie paska magnetycznego i stworzenia duplikatu karty, a następnie wypłaty z niej pieniędzy. Do skimmingu może dojść niemal w każdym miejscu – urządzeniami kopiującymi mogą być terminale płatnicze, do których wkładamy kartę. Co więcej, cyberprzestępcy montują takie urządzenia również w bankomatach. W jaki sposób uchronić się przed skimmingiem? Przy dokonywaniu płatności kartą nigdy nie przekazujmy jej sprzedawcy lub kelnerowi, nie pozwalajmy też na to, by się z nią oddalił. Oprócz tego zawsze korzystajmy z bankomatów znajdujących się przy instytucjach finansowych lub w miejscach ruchliwych i dobrze wyeksponowanych. Warto również pamiętać o tym, by przy wpisywaniu PIN-u, zawsze zasłaniać klawiaturę drugą ręką.
Nigeryjski przekręt
Nigeryjski przekręt nazywany również afrykańskim szwindlem jest jednym z dochodowych źródeł cyberprzestępców. Mimo że jest to bardzo znana metoda, to i tak oszustom udaje się ją skutecznie wykorzystywać. Na czym polega nigeryjski przekręt? Najczęściej scenariusz jest taki sam lub podobny – cyberoszuści piszą e-mail ofierze, obiecując transfer dużych pieniędzy w zamian za dopełnienie kilku formalności i dokonaniu tzw. opłaty manipulacyjnej. Zazwyczaj kwota ta nie jest wygórowana (ok. 100 USD), zwłaszcza w zestawieniu z pieniędzmi, które mamy otrzymać w zamian. Co się dzieje potem? Nic. Oszuści urywają kontakt, a my zostajemy z niczym. Stosują oni coraz bardziej wyrafinowane metody i podają się np. za uchodźcę politycznego, inwestora, prawnika, który przekazuje spadek, a nawet księcia! Co zrobić wówczas, gdy dostaniemy taką podejrzaną wiadomość? Najlepszym rozwiązaniem jest jej zignorowanie.
Wyżej wymienione rodzaje cyberprzestępczości to obecnie najpopularniejsze sposoby kradzieży własności intelektualnej czy też wyłudzania cennych danych i pieniędzy. Warto pamiętać, że cyberprzestępcy wzbijają się na wyżyny kreatywności i znajdują coraz to nowsze i bardziej wyrafinowane sposoby na to, by nas oszukać.