Chmura stanowi jeden z najdynamiczniej rozwijanych w ostatnich latach trendów w szeroko rozumianym IT. O spodziewanym rozwoju tej usługi analitycy mówili już kilka lat temu. Przewidywali, że chmura będzie miała wpływ na to, jak będziemy pracować, gdzie będziemy przechowywać pliki i jak rozwinie się sprzęt, aby był w stanie sprostać roli chmury. Według raportu PARP, w roku 2018 już 11,5% polskich przedsiębiorców korzystało z usług oferowanych w chmurze. Z płatnych usług w chmurze obliczeniowej korzystają głównie większe firmy i organizacje (prawie 43%), 19% średnich i 9% małych firm. Z jakich rozwiązań w chmurze możesz obecnie korzystać?
Czym właściwie jest chmura?
- możliwość tworzenia kopii zapasowych danych,
- edycję plików z dowolnego miejsca i urządzenia,
- dodatkową przestrzeń na dane,
- dostęp do zaawansowanych aplikacji bez konieczności ich instalowania na urządzeniu.
Rodzaje chmur obliczeniowych
Oto jakie są rodzaje chmur obliczeniowych:
- SaaS – czyli oprogramowanie jako usługa. Jest to bardzo popularne rozwiązanie, dzięki któremu możesz za pośrednictwem przeglądarki korzystać z przeróżnych aplikacji. Wśród rozwiązań tego rodzaju cieszących się dużym zainteresowaniem można wymienić Google G Suite i Microsoft Office 365.
- IaaS – czyli infrastruktura jako usługa. W ten sposób oferowane są wirtualne sieci prywatne, narzędzia programistyczne, skalowalne bazy danych i inne usługi. Pierwszym dostawcą IaaS był Amazon Web Services, który w dalszym ciągu pozostaje liderem.
- PaaS – czyli platforma jako usługa. Polega na dostarczeniu zestawu usług i przepływu pracy dla programistów, dzięki czemu korzystają oni z tych samych narzędzi czy procesów w celu szybszego stworzenia, testowania i wdrożenia aplikacji. Przykładem takiej oferty jest Salesforce Heroku.
- FaaS – czyli funkcje jako usługa. Umożliwia ona stworzenie wirtualnego środowiska, które jednak odzwierciedla środowisko rzeczywiste, a następnie przeprowadzenie eksperymentu polegającego np. na wystawieniu pracowników i procesów na próbę cyberataku.
Rozwiązania w chmurze
- Dysk – bardzo popularna usługa, dzięki której zyskujesz np. dodatkową powierzchnię na twoje dane. Ewentualnie może to być również sposób na przechowywanie kopii zapasowych plików. Warto jednak korzystać wyłącznie z chmur oferowanych przez sprawdzone marki, aby mieć pewność bezpieczeństwa danych. Najczęściej firmy oferują chmurę w wersji darmowej i płatnej. Na przykład w ramach Microsoft One Drive użytkownik w dniu powstawania tego artykułu otrzymywał 5 GB powierzchni. Jeśli potrzebujesz jej więcej, możesz skorzystać z opcji, oferowanych np. przez UPC Biznes.
- Systemy ERP/CRM – czyli aplikacje, które wspomagają prowadzenie firm. Mogą one służyć do fakturowania, obsługi magazynu, zarządzania, planowania, kontroli oraz wielu innych usług związanych z prowadzeniem biznesu. Dla prowadzących przedsiębiorstwa możliwość korzystania z systemów w chmurze ma kluczowe znaczenie – mogą zarządzać swoimi firmami czy po prostu procesami bez względu na to, gdzie aktualnie się znajdują.
- Wirtualna centrala telefoniczna – usługa oferowana w ramach UPC Biznes. Rozwiązanie wymagające jedynie telefonów, czyli zdecydowanie mniej sprzętu niż klasyczna centrala. Zarządzanie odbywa się za pośrednictwem przeglądarki. Usługa umożliwia m.in. kierowanie połączeń przychodzących na grupę numerów. Jest ona w pełni skalowalna i daje znaczne oszczędności.
- Oprogramowanie biurowe (czyli np. pakiet MS Office 365 dostępny w ofercie UPC Biznes) – podczas korzystania z przeglądarki internetowej możesz mieć do dyspozycji np. arkusz kalkulacyjny czy edytor tekstu. Co więcej, użytkownik korzystający z innego sprzętu może na bieżąco dodawać uwagi do treści – tj. możecie wspólnie pracować nad tym dokumentem. Stworzone pliki mogą być zapisane w chmurze.
- Hosting – coraz większym zainteresowaniem cieszy się również hosting w chmurze. Czym różni się on od klasycznej usługi serwerowej? W przypadku tradycyjnego hostingu pliki znajdują się na jednym serwerze, natomiast w przypadku chmury aplikacje czy serwisy WWW są utrzymywane na połączonych ze sobą wirtualnych i fizycznych serwerach, co powoduje, że usługa jest elastyczna i poddaje się skalowaniu.