Pandemia koronawirusa postawiła polski system edukacji przed ogromnym wyzwaniem. Z powodu zamknięcia szkół, nauczyciele mogą prowadzić lekcje i kontaktować się ze swoimi uczniami tylko zdalnie. Wymaga to dostępu do cyfrowych narzędzi i stabilnego, nielimitowanego internetu. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom, UPC Polska wraz z Ministerstwem Cyfryzacji, w ramach akcji #dzialamyztroska uruchamia inicjatywę Internet dla Edukacji, oferując 2 tysiącom polskich nauczycieli bezpłatny internet światłowodowy. Akcję wspiera również Govtech Polska #AkcjaEdukacja oraz Fundacja Digital Poland.
Nagła konieczność przestawienia edukacji na tryb zdalny wymaga dostępności w domu stabilnego, nielimitowanego internetu o wysokiej przepustowości. Jest on wyjątkowo ważny dla nauczycieli, ale nie wszyscy z nich mają dziś usługi szerokopasmowe. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom, UPC zdecydowało się zaoferować nauczycielom bezpłatną usługę dostępu do internetu, wspierając tym samym cyfryzację polskiego systemu edukacji
Robert Redeleanu, Prezes UPC Polska
Odwołanie zajęć w szkołach i konieczność zorganizowania uczniom zdalnej nauki to dla wielu nauczycieli spore wyzwanie. Wiemy, że większość z nich świetnie sobie z tym radzi i szybko przystosowała się do nowej sytuacji. Nie wszyscy jednak mają w domach odpowiedni dostęp do cyfrowych narzędzi i stabilnego internetu, a to bardzo potrzebne w zdalnej pracy. Dlatego wychodzimy naprzeciw tym potrzebom. Do zdalnej edukacji potrzebne są narzędzia i materiały. Dlatego wspólnie z UPC Polska, dostawcy szerokopasmowego internetu, uruchamiamy akcję „Internet dla edukacji”. Dzięki temu nauczyciele z różnych stron kraju będą mogli korzystać z bezpłatnego dostępu do szybkiej sieci
Marek Zagórski, Minister Cyfryzacji
#akcjaedukacja #zostańwdomu
Prowadząc akcję chcemy zaangażować wszystkich tych, którzy mogą wspomóc w zapewnieniu efektywnego spędzania czasu młodzieży szkolnej w czasach #zostańwdomu. Dlatego zapraszamy wszystkie organizacje, które posiadają narzędzia pracy zdalnej do nieodpłatnego używania, materiały naukowe w cyfrowej formie, oraz wszystkich tych, którzy chcą je przygotować dla młodzieży w tym czasie.
Justyna Orłowska, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów do spraw GovTech
Zdalne lekcje
Portal zmienia się niemal każdego dnia. Stale uzupełniany jest nowymi materiałami, prezentując w jednym miejscu treści, które mogą się przydać podczas zdalnego nauczania. Nauczyciele posiadają dowolność w doborze materiałów i treści. Aby ułatwić im wyszukiwanie treści pogrupowane są na dwa sposoby - w podziale na etap nauczania i na przedmioty oraz materiały w swoisty „plan lekcji” na dany tydzień. Stronę tylko przez pierwsze dwa tygodnie jej działania odwiedziło ponad 2 miliony osób, które wygenerowały 38 milionów odsłon portalu.